Malcolm Bligh Turnbull

Malcolm Bligh Turnbull complete personal, Family and career details

Real NameMalcolm Bligh Turnbull
Nick NameSugar Bun
ProfessionAustralian Politician
Heightin centimeters- 178 cm in meters- 1.78 m in Feet Inches- 5’ 8”
Weightin Kilograms- 72 kg in Pounds- 158 lbs
Eye ColourLight Brown
Hair ColourWhite
Date of Birth24 October 1954
Age• In 1997 Malcolm was elected to attend the Australian Constitutional Convention. He headed the republican case in that Convention and in the subsequent referendum. • Malcolm had commenced numerous policy and research projects in areas such as education, indigenous affairs, home ownership affordability, balancing work and family responsibilities and national population and fertility policy. He was Chairman of the Menzies Research Centre between 2002 and 2004. • At the Federal election on 9 October 2004, Malcolm was elected as the Member of Wentworth and having entered Parliament, he joined the Joint Standing Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade as well as the House of Representatives Standing Committees on Economics, Health and Ageing and Legal and Constitutional Affairs. • On 27 January 2006, Malcolm was appointed Parliamentary Secretary to the Prime Minister and just over twelve months later, he was appointed to Cabinet as the Minister for Environment and Water Resources; a position he held till the next Federal Election in November 2007. • On 6 December 2007, Malcolm was appointed as Shadow Treasurer and following a leadership ballot in September 2008, he was elected by his colleagues to lead the Liberal Party as Leader of the Opposition, a position held until 1 December 2009. • From September 2013 to September 2015, he managed the Ministry of Communication. • He was elected the leader of the Liberal Party and Prime Minister on 14 September 2015 and was re-elected for the post of the Prime Minister of Australia at the Federal Election on 2 July 2016.
Birth PlaceSydney, Australia
ZodiacScorpio
NationalityAustralian
Home TownSydney
SchoolVaucluse Public School, St Ives preparatory school at Sydney Grammar School
CollegeUniversity of Sydney, Brasenose College, University of Oxford
EducationDegrees in Political Science and Law
ReligionRoman Catholicism
Martial StatusMarried
SpouseLucy Turnbull (m. 1980)
Net Worth$133 million
Debut1997
familyFather- Bruce Bligh Turnbull Mother- Coral Lansbury
ChildrenSon- Alex Turnbull Daughter- Daisy Turnbull
Affairs• In 1997 Malcolm was elected to attend the Australian Constitutional Convention. He headed the republican case in that Convention and in the subsequent referendum. • Malcolm had commenced numerous policy and research projects in areas such as education, indigenous affairs, home ownership affordability, balancing work and family responsibilities and national population and fertility policy. He was Chairman of the Menzies Research Centre between 2002 and 2004. • At the Federal election on 9 October 2004, Malcolm was elected as the Member of Wentworth and having entered Parliament, he joined the Joint Standing Committee on Foreign Affairs, Defence and Trade as well as the House of Representatives Standing Committees on Economics, Health and Ageing and Legal and Constitutional Affairs. • On 27 January 2006, Malcolm was appointed Parliamentary Secretary to the Prime Minister and just over twelve months later, he was appointed to Cabinet as the Minister for Environment and Water Resources; a position he held till the next Federal Election in November 2007. • On 6 December 2007, Malcolm was appointed as Shadow Treasurer and following a leadership ballot in September 2008, he was elected by his colleagues to lead the Liberal Party as Leader of the Opposition, a position held until 1 December 2009. • From September 2013 to September 2015, he managed the Ministry of Communication. • He was elected the leader of the Liberal Party and Prime Minister on 14 September 2015 and was re-elected for the post of the Prime Minister of Australia at the Federal Election on 2 July 2016.